Μεγάλο διπλό του Κάδμου στο Βασιλικό-ΒΙΝΤΕΟ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ
Μεγάλο διπλό!
ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΚΑΔΜΟΣ 51-57

Με το διπλό στις αποσκευές του επέστρεψε στη Θήβα ο Κάδμος που πήρε μεγάλης σημασίας νίκη στο Βασιλικό απέναντι στην τοπική ομάδα με 51-57!

Μεγάλο ντέρμπι, με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και με τα πάντα να κρίνονται στις λεπτομέρειες!

Ο Κάδμος προηγήθηκε με 13-18 και 15-20 αλλά ο ΓΑΣ Βασιλικού έκλεισε μπροστά το ημίχρονο με 27-25.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στη γ’ περίοδο και με +5 (34-29) για να κάνει κάπου εκεί τη μεγάλη αντεπίθεση ο Κάδμος και με επιμέρους σκορ 0-8 να προσπεράσει αρχικά με 34-37 για να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα ξεφεύγοντας με 37-44 και με το σερί στο 3-15!

Το Βασιλικό δεν τα παράτησε, μείωσε σε 44-47 και 49-51 στο 1:35 για το φινάλε αλλά ο Κάδμος ήταν εκείνος που πανηγύρισε τελικά τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη με τελικό σκορ 51-57!

Από τους γηπεδούχους που περιόρισαν επιθετικά τον Αναστασίου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχαν πρόβλημα στο δικό τους σκοράρισμα μένοντας στους 51 πόντους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Καψούλης με 13 και ο μόνος με διψήφιο αριθμό.

Από τον Κάδμο καθοριστικός στο β’ ημίχρονο ήταν ο Απ. Αναστασίου, σε ένα δια΄στημα που πέτυχε και τους 14 πόντους του, ενώ σημαντικούς πόντους πέτυχε στα τελευταία λεπτά και ο Παπαδάκης.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 27-25, 37-42, 51-57.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 3 (1), Ζήμπρας, Σκεμπές 8, Καψούλης 13, Κικίδης Κ., Κώνστας 3 (1), Τσίτσης 8 (1), Μπέλλος 5 (1), Κικίδης Π. 2, Κατσαρός, Κικίδης Ν., Νασάκης 9 (1).

ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΑΣ (Δεφίγγος-Κυριαζής): Μπότσης, Θανάσαινας 8, Αναστασίου 14 (3), Φίλης, Κουτσούμπας 10 (1), Κάβουρας 10, Φλώτσιος 4, Παπαδάκης 10 (2), Ζυγομήτρος, Μπόγρης Γ., Μπόγρης Λ. 1, Χασάπης.