Τρίτη 26 Απριλίου 2011

"Χρυσός" ο Ηλιάδης

Photo for this article
Πρωταθλητής Ευρώπης για δεύτερη φορά στην καριέρα του, αναδείχθηκε ο Ηλίας Ηλιάδης. Αυτή τη φορά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στα -90 κιλά, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο της Κωνσταντινούπολης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής νίκησε στο τελικό, τον Ρώσο Κιρίλ Ντενισόβ, που είναι το "νούμερο δυο" στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Ηλιάδης, με Yuko στο 4ο λεπτό και Waza-ari περίπου 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του τελικού, πήρε μια άνετη νίκη και παράλληλα το τρίτο μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών, αφού πέρσι στη Βιένη, ήταν τρίτος. Ο Ηλιάδης στην πορεία προς το χρυσό μετάλλιο επικράτησε κατά σειρά του Γάλλου Ιβ Ματιέ Νταφρεβίγ, του Ρώσου Καμίλ Μαγκομέντοφ, του Εσθονού Γκριγκόρι Μινάσκιν, του Πολωνού Ρόμπερτ Κράβτσικ, ενώ στον τελικό νίκησε και τον Ντενίσοφ. Ο Ηλίας Ηλιάδης ανακηρύχθηκε κορυφαίος τζουντόκα της Ευρώπης για το 2004 και το 2010, Σημαιοφόρος της Ελλάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου και στους Μεσογειακούς Αγώνες της Αλμερία.

Τα συχαρητήριά τους στον Έλληνα πρωταθλητή έστειλαν με τηλεγράφημα τους, ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Κάρολος Παπούλιας: και ο Πρωθυπουργός Γεώργιος Παπανδρέου