Κυριακή 8 Μαΐου 2011

Ο ΠΑΟ κατέκτησε το 6ο τρόπαιό του

Στο… Έβερεστ του Ευρωπαϊκού μπάσκετ «αναρριχήθηκε» ο Παναθηναϊκός, βάφοντας «πράσινη» την κορυφή του, μετά από δύο χρόνια.
Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε με της Μακάμπι Τελ Αβίβ στον μεγάλο τελικό της Ευρωλίγκας, που διεξήχθη στο «Παλάου Σαν Τζόρντι» της Βαρκελώνης, και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο για έκτη φορά στην ιστορία του.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ψυχωμένα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 στο σκορ. Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν αρκετά προσεκτικοί στην άμυνα και στα ριμπάουντ, ωστόσο η Μακάμπι κατάφερνε να βρίσκεται κοντά στο σκορ, ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 8-8, χάρη στα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας της από την περιφέρεια.
Η ελληνική ομάδα, παρ’ όλα αυτά συνέχισε απτόητη το παιχνίδι της, περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι.  Μάλιστα η κατάσταση έγινε ακόμη πιο εύκολη για το «τριφύλλι», από τη στιγμή που ο Σχορτσιανίτης στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου «φορτώθηκε» με δεύτερο φάουλ και έκατσε στον πάγκο.
Παρά την αποχώρηση του Big Sofo όμως, η ομάδα του Μπλατ, χάρη στην ευστοχία των περιφερειακών της παικτών, πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ, με 13-11 τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.
Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς  στη συνέχεια περιόρισαν τη δράση του Πάργκο και «χτυπώντας» διαρκώς με πικ-εν-ρολ. Μάλιστα με ένα σερί 7-0 οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 18-13, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (22-15).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τσακ Έιντσον με συνεχή τρίποντα κρατούσε την Μακάμπι στο παιχνίδι, ενώ ο Μπλου με νέο τρίποντο μείωσε στο καλάθι (29-27).
Η Μακάμπι, η οποία είχε 5/10 έφτασε και σε απόσταση ενός πόντου (31-30), αλλά ο Σάτο με ένα καλάθι του Σάτο πήγε στα αποδυτήρια στο +3 (33-30).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε, μετά από αρκετή ώρα με 36-35.  Εκείνη την ώρα ωστόσο χτύπησε το «καμπανάκι κινδύνου» για τους παίκτες του Παναθηναϊκού.
Οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν  και τρέχοντας ένα σερί 8-0, προηγήθηκαν με επτά πόντους στα μέσα του δεκάλεπτου με 43-36.  Με τους Έιντσον και «Σόφο» να βρίσκονται στον πάγκο με τρία φάουλ, η ελληνική ομάδα βρήκε την ευκαιρία να διευρύνει τη διαφορά της.
Συγκεκριμένα με κάρφωμα του Φώτση έφτασε στο +11 (51-40), ενώ με τρίποντο του αναγεννημένου στην τρίτη περίοδο, Σάτο, έκλεισε το δεκάλεπτο, όντας μπροστά στο σκορ με 54-43.