Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2012

Σπουδαία νίκη για τον Λεβαδειακό

Ευχή και… κατάρα
Το… άγιο 1-0 το οποίο αποδείχτηκε πέντε φορές ευχή για τον Παναθηναϊκό χαρίζοντάς του πολύτιμους βαθμούς, κόντρα στο Λέβαδειακό έγινε κατάρα για το «τριφύλλι» που ηττήθηκε με το μέχρι πρόσφατα αγαπημένο του σκορ. Το γκολ του Μελισσά στο 83’ έδωσε πανάξια νίκη στους Βοιωτούς που πήραν βαθμολογική ανάσα, ενώ έθεσε το +5 των «πρασίνων» από τον Ολυμπιακό σε αμφισβήτηση.

Εξαιρετική τακτική από τους γηπεδούχους που με διπλή ζώνη άμυνας έδωσαν χώρο στους παίκτες του «τριφυλλιού», οι οποίοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν.

Αρνητικοί οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, δύσκολα βρίσκει κανείς κάποιον διακριθέντα. Άλλωστε, όλη η αλήθεια αποτυπώνεται στα λόγια του Φερέιρα μετά το ματς που είπε: "αν θέλουμε να είμαστε πρωταθλητές, δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να παίζουμε έτσι".

94' Κίτρινη κάρτα στον Κουτσόπουλο.

93'
Κίτρινη κάρτα στον Κυριακίδη.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

85'
Κίτρινη στον Κόρμπο.

83' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ. Ο Κουτσόπουλος έκανε τη σέντρα και ο Μελισσάς με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Καρνέζη. Οι δύο από τις τρεις αλλαγές του Παράσχου συνδυάστηκαν στη φάση του γκολ. Ο Μελισσάς είδε την κίτρινη για τον πανηγυρισμό του.

80' Ο Μελισσάς στη θέση του Ναπολεόνι

78'
Ο Πετρόπουλος στη θέση Κλέιτον.

76'
Κεφαλιά του Σαριέγκι που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κυριακίδη.

75'
Ο Μαυρίας στη θέση του Ζέκα.

74'
Ο Κουτσόπουλος στη θέση του Βασιλείου.

71'
Σουτ στην κίνηση από τον Τοτσέ πέρασε μακριά από την εστία του Κυριακίδη.

64'
Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του τραυματία Κουίνσι.

63'
Ο Πόποβιτς στη θέση του Φαβάλι.

61'
Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ωραίο αριστερό σουτ του Βιτόλο, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κόρμπος και πέρασε δίπλα από την εστία του Κυριακίδη.

57'
Τεράστια ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Φαβάλι σούταρε με το αριστερό και ο Κατσουράνης έδιωξε πάνω στη γραμμή. Στην επαναφορά ο Ζησόπουλος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

54'
Ο Ναπολεόνι βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού αλλά καθυστέρησε και ο Σαριέγκι τον έκοψε.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+3'
Κίτρινη στον Φαβάλι.

42'
Ο Κουίνσι έκανε το αριστερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

34'
Κίτρινη κάρτα στον Βιτόλο.

32'
Κίτρινη κάρτα στον Αλεξίου.

26' Προσωρινή διακοπή στο ματς διότι υπήρξε ένταση στην εξέδρα. Ο διαιτητής περίμενε να ηρεμήσουν τα πνεύματα και το ματς συνεχίζεται.

24'
Ο Κλέιτον από πλάγια γύρισε τη μπάλα αλλά αυτή πέρασε παράλληλα και έφυγε άουτ.

22'
Διαγώνιο σουτ του Ζέκα, ο Κυριακίδης απέκρουσε.

17'
Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.

9'
Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον, ο Κυριακίδης απέκρουσε σε κόρνερ.