Κυριακή 13 Μαΐου 2012

Π Ρ Ω Τ Α Θ Λ Η Τ Η Σ Ε Υ Ρ Ω Π Η Σ Ο ΘΡΥΛΟΣ!!!!

Το μεγαλύτερο ΘΑΥΜΑ στην ιστορία

Ο Ολυμπιακός είναι Πρωταθλητής Ευρώπης! Αφού γύρισε από το -19 του 28΄, νίκησε 62-61 την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ με καλάθι του Πρίντεζη στην εκπνοή και το σηκώνει στην Πόλη! Έπος έγραψαν τα πιτσιρίκια του Ίβκοβιτς!
Μηδέν ασίστ, 13 λάθη και 5/18 σουτ ήταν η σούμα του τραγικού σε θέαμα πρώτου 10λεπτου. Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, καθώς ο Σπανούλης συνεχώς έβλεπε κλειστό το δρόμο προς το καλάθι. Η ΤΣΣΚΑ έπαιζε πολύ κλειστά, αλλά στην άμυνα οι ερυθρόλευκοι στέκονταν καλά, εξ ου και το 10-7 για τους Ρώσους.
Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, καθώς ο Σπανούλης δεν έβρισκε διαδρόμους και μόνο ο Παπανικολάου "χτυπούσε"
στην αδύνατη πλευρά. Ουσιαστικά πάντως τον πλήγωσαν τα τρία συνεχόμενα τρίποντα του Τεόντοσιτς, οπότε και η ΤΣΣΚΑ έχτισε διαφορά και πήγε στο ημίχρονο με το 34-20.
Οι ερυθρόλευκοι έβαλαν στο 3ο δεκάλεπτο όσους σε όλο το πρώτο ημίχρονο (20), αλλά βέβαια η διαφορά έχει αυξηθεί (έφτασε και το +19, 53-34) κι η άμυνα της ΤΣΣΚΑ είχε χαλαρώσει, με την περίοδο να λήγει 53-40. Ο Ίβκοβιτς έβαλε τους νεαρούς, κόντυνε το σχήμα και η διαφορά πήγε στο -8 (53-45) και λίγο μετά στο 53-48, βγάζοντας απίστευτη ενέργεια!!Από το -19 στο -5!
Στο 4` ο Πρίντεζης έκανε το 55-52, οι διαιτητές δεν έδωσαν τα βήματα στον Κρστιτς, αλλά η βόμβα του Παπανικολάου έκανε το 59-55!! Ο Πρίντεζης έκανε το 60-58 στο 1`, στη συνέχεια έφαγε την τάπα και ο Τεόντοσιτς με βολή σημείωσε το 61-58 και ο Παπ πήρε φάουλ και το πήγε στο 61-60! Ο Σισκάουσκας έχασε τις βολές και ο Πρίντεζης έβαλε το καλάθι της ζωής του στο 0.7 για το 62-61!!!