Σάββατο 16 Ιουνίου 2012

Euro 2012: Ελλάδα-Ρωσία (1-0)

Σε εξέλιξη βρίσκεται ο «τελικός» της Ελλάδας με αντίπαλο την Ρωσία, που θα κρίνει την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Euro 2012. Μπροστά η Εθνική από το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου με γκολ του Καραγκούνη.
Με νίκη η Εθνική περνά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ανεξαρτήτως του αποτελέσματος στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου ανάμεσα στην Πολωνία και την Τσεχία. Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σουηδός Γιόνας Ερικσον. Στο πλευρό του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος βρίσκονται περίπου 3.000 Ελληνες φίλαθλοι στο εθνικό στάδιο της Βαρσοβίας.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης, Τοροσίδης, Κυρ. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας, Μανιάτης, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Γκέκας.
Ρωσία (Ντικ Αντβοκαατ): Μαλαφέεφ, Ανιουκόφ, Μπερεζούτσκι, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόφ, Γκλουσάκοφ, Σιρόκοφ, Ντενίσοφ, Αρσάβιν, Τζαγκόεφ, Κερζάκοφ.
21:10 Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.
21:30 Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα οι ομάδες και οι παίκτες κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.
21:35 Ξεκίνησε το καθιερωμένο μίνι τελετουργικό πριν από την έναρξη του αγώνα.
21:40 Οι δύο ομάδες έκαναν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
21:41 Από τα μεγάφωνα του γηπέδου ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ρωσίας.
21:43 Στο γήπεδο ακούγεται ο εθνικός ύμνος της Ελλάδας.
1' Ξεκίνησε ο αγώνας. Στη σέντρα η Ελλάδα.
6' Πρώτη καλή φάση στον αγώνα από την Εθνική: μετά από την εκτέλεση κόρνερ του Καραγκούνη, το γυριστό σουτ του Κατσουράνη απομάκρυνε ο Μαλαφέεφ.
7' Το σουτ του Τοροσίδη σταμάτησε πάνω στον Σιρόκοφ, μετά από κόρνερ του Καραγκούνη.
10' Ο Σηφάκης αποκρούσει την προβολή του Αρσάβιν μετά από σέντρα του Σιρόκοφ από την δεξιά πλευρά.
12' Το σουτ του Τζαγκόεφ μέσα από την περιοχή περνά ψηλά άουτ.
13' Το σουτ του Κερζάκοφ περνά ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Σηφάκη.
17' Ο Κατσουράνης απομακρύνει σε κόρνερ την επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά του Ζιρκόφ.
19' Το σουτ του Τζαγκόεφ μπλόκαρε με ευκολία ο Σηφάκης.
20' Το σουτ του Αρσάβιν λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή περνά άουτ.
25' Το σουτ του Σιρόκοφ κοντράρει πάνω στον Παπασταθόπουλο και καταλήγει κόρνερ.
36' Το μακρινό σουτ του Ιγκνασέβιτς δεν ανησυχεί τον Σηφάκη.
40' Το σουτ του Ζιρκόφ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη.
45' Το σουτ του Σιρόκοφ μέσα από την περιοχή σταμάτησε πάνω στον Μανιάτη.
45'+2' Γκολ για την Εθνική: ο Καραγκούνης με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 1-0 για την Ελλάδα.