Τρίτη 31 Ιουλίου 2012

Ράγισαν καρδιές τα κορίτσια του beach volley

Τι και αν έχασαν το πρώτο παιχνίδι στο τουρνουά μπιτς βόλεϊ; Τι και αν βρέθηκαν πίσω στα σετ στο δεύτερο ματς;
Το δίδυμο των επιτυχιών, Τσιαρτσιάνη-Αρβανίτη δεν «μασάει» από αναποδιές και με τη νίκη επί των Ρωσίδων Βασίνα-Βοζάκοβα με 2-1 σετ (18-21, 21-13, 15-12) μπήκαν… για τα καλά και πάλι στην υπόθεση πρόκρισης.

Όλα για όλα στην τελευταία αναμέτρηση την ερχόμενη Τετάρτη με τις Κινέζες Ζανγκ Ξι / Ξούε (Νο 2), και με τις τέσσερις ομάδες στον όμιλο να ισοβαθμούν με 3 βαθμούς.

Πάντως ο Γιάννης Δρυμωνάκος δεν τα κατάφερε και έμεινε εκτός τελικού των 200 μέτρων πεταλούδα. Ο Έλληνας κολυμβητής τερμάτισε στην 7η θέση της πρώτης ημιτελικής σειράς σε χρόνο 1.58.05, ενώ πρώτος τερμάτισε ο Ιάπωνας Τακέσι Ματσούντα με 1.54.25.

Ο Δρυμωνάκος εμφανίστηκε ιδιαίτερα κουρασμένος και χωρίς ενέργεια, με αποτέλεσμα να μείνει πολύ μακριά από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1.56.47).

Τελικά, κατέλαβε την 15η θέση της γενικής κατάταξης. Νικητής της δεύτερης σειράς ήταν ο μεγάλος Μάικλ Φελπς, ο οποίος τερμάτισε σε 1.54.53.

Εκτός από τον Δρυμωνάκο δεν τα κατάφερε ούτε ο Στέφανος Δημητριάδης. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που έκανε μια καλή κούρσα και πλησίασε το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ (1:56.47), τερμάτισε 6ος στην 3η προκριματική σειρά με 1:56.97 και πήρε το 16ο και τελευταίο «εισιτήριο» για τους αποψινούς ημιτελικούς. Ο Στέφανος Δημητριάδης ήταν 8ος στην 4η προκριματική σειρά με 1:58.79 και κατετάγη στην 23η θέση.

Την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρνουά κωπηλασίας τετράκωπου άνευ πηδαλιούχου πήρε η ελληνική ομάδα με τους Στέργιο Παπαχρήστο, Γιάννη Τσίλη, Γιώργο Τζιάλλα και Γιάννη Χρήστου να βρίσκονται στα κουπιά.

Το ελληνικό πλήρωμα πέρασε απευθείας στην επόμενη φάση, κάνοντας τον τρίτο χρόνο στην τελευταία σειρά που συμμετείχε. Στον ημιτελικό που θα πραγματοποιηθεί στις 2 Αυγούστου (12:10) οι Έλληνες θα αντιμετωπίσουν τις: Αυστραλία, Γερμανία, Καναδά, Λευκορωσία, Μεγάλη Βρετανία, Ρουμανία, ΗΠΑ και Ολλανδία.

Στον α' προκριματικό γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά, που φιλοξενείται στη μεγαλύτερη εγκατάσταση της διοργάνωσης, το ExCeL, η Μπουκουβάλα ηττήθηκε από την Κουβανή Γιουριλέιντις Λουπετέι Κόμπας και έμεινε εκτός συνέχειας, όπως είχε συμβεί και στην Αθήνα το 2004.

Ήττα-αποκλεισμό από τη συνέχεια των Ολυμπιακών Αγώνων γνώρισε η πρωταθλήτρια της τοξοβολίας, Ευαγγελία Ψάρρα. Η Ελληνίδα αθλήτρια έχασε στη φάση των «64» του ατομικού Γυναικών από την Ινδή Ντέβι Μπομπάιλα Λάισραμ με 6-4 και δεν θα συνεχίσει στη διοργάνωση.

Η ευνοϊκή παράδοση που είχε ο Καλλίνικος Κρεάνγκα απέναντι στον Δανό Μίκαελ Μέιζ δεν ήταν αρκετή για να του εξασφαλίσει την πρόκριση στον τέταρτο γύρο του απλού Ανδρών, στο Ολυμπιακό τουρνουά πινγκ πονγκ. Ο πρωταθλητής Ελλάδας μετρούσε τέσσερις συνεχείς νίκες επί του Σκανδιναβού αντιπάλου του, αλλά σήμερα ο Μέιζ ήταν καλύτερος και επικράτησε του Κρεάνγκα με 4-1 (12-10, 11-6, 11-8, 8-11, 11-3), στο πλαίσιο του τρίτου γύρου, αφήνοντάς τον εκτός διοργάνωσης.

Ο Νίκος Μαυρομμάτης βρίσκεται στην δέκατη θέση της γενικής κατάταξης, μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό του σκητ, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο Έλληνας σκοπευτής έχει 71/75 βολές (23/25, 25/25 και 23/25) μετά τους πρώτους τρεις γύρους του προκριματικού, ενώ ο δεύτερος Έλληνας που μετέχει στον προκριματικό, ο Ευθύμης Μίττας, είναι 21ος με 69/75 βολές (22/25, 24/25 και 23/25).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον προκριματικό του σκητ μετέχουν και δύο Κύπριοι αθλητές. Ο Γιώργος Αχιλλέως βρίσκεται στη 19η θέση μετά το πρώτο μέρος με 69/75 βολές (23/25, 22/25 και 24/25), ενώ ο Αντωνάκης Ανδρέου είναι 26ος με 68/75 βολές (22/25, 23/25 και 23/25).

Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους στον προκριματικό του σκητ, ο οποίος θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί την Τρίτη, προηγείται ο Αμερικανός Βίνσεντ Χάνκοκ με 74/75 βολές (25/25, 24/25 και 25/25).

Στο Γουεϊμάουθ ρίχνονται στη μάχη άλλα τρία πληρώματα ιστιοπλοΐας.

Δεν ξεκίνησε καθόλου καλά τις υποχρεώσεις της στα Laser Radial ιστιοπλοΐας γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου η Άννα Αγραφιώτη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρίσκεται στην 29η θέση της γενικής κατάταξης του αγωνίσματος, μετά τις δυο πρώτες ιστιοδρομίες, που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας. Η Αγραφιώτη τερμάτισε 28η στην πρώτη ιστιοδρομία, με χρόνο 3.18 και 29η στη δεύτερη ιστιοδρομία, με χρόνο 3.31.  Μετά τις δυο πρώτες κούρσες, προηγείται η Ιρλανδέζα Αναλις Μέρφι με δεύτερη τη Βελγίδα Εβι Βαν Ακερ.

Μετά το τέλος και της δεύτερης ιστιοδρομίας στην κατηγορία Laser, ο Βαγγέλης Χειμώνας βρίσκεται στην 16η θέση της κατάταξης.

Ο Έλληνας ιστιοπλόος στην πρώτη είχε πάρει την 13η θέση, 1΄.18΄΄ πίσω από τον πρώτο Χουάν Ιγκνάσιο Μαέγκλι Αγουέρο από την Γουατεμάλα. Στην δεύτερη ιστιοδρομία, κατετάγη 19ος με 2΄.51΄΄ να τον χωρίζουν από τον νικητή, Τομ Σλίνγκσμπι από την Αυστραλία.

Η 3η και η 4η ιστιοδρομία θα διεξαχθούν την Τρίτη 31/7.

Ο Γιάννης Μιττάκης κατέλαβε τη 10η θέση στην 3η ιστιοδρομία για σκάφη τύπου FINN, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Ο Έλληνας ιστιοπλόος βρέθηκε ακόμη και στη 2η θέση, 8΄΄ πίσω από τον πρώτο Νταν Σλάτερ από τη Νέα Ζηλανδία (1:00:17), αλλά στη συνέχεια οπισθοχώρησε για να περάσει τη γραμμή του τερματισμού 1 λεπτό και 37΄΄ δεύτερα μετά τον πρωτοπόρο. Στην 1η ιστιοδρομία ο Μιττάκης είχε τερματίσει 4ος, αλλά λόγω της 21ης θέσης που κατέλαβε στη 2η κούρσα έχει ποινή 35 βαθμών και βρίσκεται στη 10η θέση της γενικής κατάταξης.

Δεύτερος στην 3η ιστιοδρομία, 33΄΄ πίσω από τον Νεοζηλανδό τερμάτισε ο Δανός Γιόνας Χογκ-Κρίστενσεν, ενώ τρίτος, 55΄΄ πίσω από τον πρώτο ήταν ο Ολλανδός Πιέτερ-Γιαν Πόστμα. Στη συγκεκριμένη κλάση συμμετέχουν 24 σκάφη.

Στην ενδέκατη θέση της γενικής κατάταξης στα Star ανδρών της ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου βρίσκονται οι Αιμίλιος Παπαθανασίου και Αντώνης Τσότρας, μετά την ολοκλήρωση των τεσσάρων πρώτων ιστιοδρομιών. Οι Έλληνες πρωταθλητές πήραν την έβδομη θέση στην τρίτη κούρσα και τη 12η στην τέταρτη, κάτι που τους φέρνει στην 11η θέση, με 38 βαθμούς.

Στην πρώτη τριάδα βρίσκονται οι Βρετανοί Ιέιν Πέρσι-Αντριου Σίμπσον, οι Νορβηγοί Εϊβιντ Μέλεμπι-Μπρίαν Φάτι και οι Σουηδοί Φρέντρικ Λουφ-Μαξ Σάλμινεν.

Ακόμη ο Παναγιώτης Γκιώνης, σε αγώνα για τον 3ο γύρο του απλού ανδρών, στο πλαίσιο του Ολυμπιακού τουρνουά πινγκ πονγκ «Λονδίνο 2012», ηττήθηκε 4-3 (11-7, 7-11, 11-9, 8-11, 11-7, 8-11, 12-10) από τον Ιάπωνα Σέιγια Κισικάβα (Νο-21 στον κόσμο) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.