Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2012

Κυριαρχία των Κενυατών στον 30ο Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας

Ο Κενυάτης Ράιμοντ Μπετ ήταν ο νικητής του 30ου Κλασικού Μαραθωνίου της Αθήνας, αφήνοντας στη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα τους συμπατριώτες του Πολ Κοσγκέι και Άλεξ Κιρούι.
Ο Μπετ, ο οποίος ήταν ο νικητής του Μαραθωνίου της Αθήνας και το 2010, τερμάτισε σε χρόνο δύο ώρες, έντεκα λεπτά και 35 δευτερόλεπτα. Η επίδοσή του αποτελεί ρεκόρ αγώνα, καταρρίπτοντας τον χρόνο του περσινού νικητή, Αμπντελκερίμ Μπούμπκερ με 2:11.39.
Πρώτος Έλληνας ήταν ο Μιχάλης Παρμάκης του Τρίτωνα Χαλκίδας με χρόνο 2:21.56, καταλαμβάνοντας την ένατη θέση στη γενική κατάταξη, ενώ ήταν ο νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Ο Χριστόφορος Μερούσης του Βροντάδου Χίου ήταν δεύτερος με 2:22.10 και τρίτος ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ με 2:27.17.
Νικήτρια στις γυναίκες ήταν η Κονσαλάτερ Τσεμτάι Γιαντάα από την Κένυα με επίδοση 2:40:00, δεύτερη ήταν η Σβιτλάνα Στάνκο από την Ουκρανία με χρόνο 2:40:07, ενώ τρίτη τερμαισε η Βιόλα Τσελάνγκατ Κιμέτο από την Κένυα με 2:40:28. Πρώτη Ελληνίδα στη γενική κατάταξη (4η) και νικήτρια του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ήταν η Μάγδα Γαζέα του ΑΓΕ Ζακύνθου με 2:44.42. Δεύτερη και όγδοη στη γενική κατάταξη ήταν η Ντενίζ Δημάκη με 2:50.42 και τρίτη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα και ένατη στη γενική, η Δήμητρα Ιορδανίδου με 2:51.27.