Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2013

Α.Ε.Λιβαδειάς-Είχε «stop» στο Κορωπί

A.E._Livadias_2012-2013 Μετά από κακή εμφάνιση έχασε 82-73 από τον Γ.Σ. Κορωπιου.
Ηττα μετά από 112 ημέρες(!)

Η 13η αγωνιστική (2η του β’ γύρου) του προγράμματος του 2ου όμιλου, του νότιου όμιλου, του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ αντρών αποδείχθηκε... «γρουσούζικη» για την ομάδα της Αθλητικής Ενωσης Λιβαδειάς. Η Α.Ε.Λ. που πήγαινε.. σαν τρένο με «σπασμένα φρένα» στο πρωτάθλημα, με σερί 10 νικών, την Κυριακή 3/2... «εκτροχιάστηκε» στο Κορωπί.
Το συγκρότημα του Νίκου Χρυσόγελου ξεκίνησε τη σεζόν την Κυριακή 14/10/2012 με ήττα στην παράταση, στου Παπάγου («Σαλούν»), αλλά κατόπιν είχε 10 σερί νίκες. Την Κυριακή 3/2, όμως, που είχε «απαγορευτικό» στα πλοία (λόγω της απεργίας των ναυτεργατών) είχε και «απαγορευτικό» για τους «μπλέ» στο Κορωπί.
Οι παίχτες της Α.Ε.Λ. βρήκαν ανυπέρβλητο εμπόδιο από την πολύ καλή, αν και νεοφώτιστη, ομάδα του Κορωπιου που με τη νίκη της αυτή πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα, απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις, αλλά, παράλληλα «έβαλε φωτιά» στην κορυφή.

Το ματς
Οι παίχτες του Νίκου Χρυσόγελου παρουσιάστηκαν πολύ κακοί στο παιχνίδι, κυρίως στον αμυντικό τομέα. Το παιχνίδι πήγε στραβά από την αρχή. Με το «καλησπέρα» οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα και με την ολοκλήρωση του Α’ 10λεπτου κατάφεραν και «πήραν κεφάλι» στο σκορ με 9 πόντους (26-17). Στο β’ 10λεπτο ήταν σχετικά καλύτεροι στην άμυνα αλλά όχι και στην επίθεση και με επιμέρους σκορ 22-15 πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με διαφορά 16 πόντων 48-32 (!)
Ασφαλώς πολύ κακό αποτέλεσμα καθώς μια ομάδα που στοχεύει ψηλά δεν μπορεί να δέχεται σχεδόν 50 πόντους μέσα σε 20 λεπτά.
Στο 3ο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αλλά όχι όσο έπρεπε αφού από την άλλη οι γηπεδούχοι έπαιζαν και με άλλο αέρα κι έτσι με επιμέρους σκορ 19-23, το τελευταίο 10λεπτο ξεκίνησε με 67-55, διαφορά 12 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμη πιο πολύ, ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους αλλά όχι όσο έπρεπε (15-18) και έτσι το τελικό σκορ στο ταμπλό ήταν 82-73.

Οι πρωταγωνιστές
Γ.Σ. Κορωπίου (Αποστολάκης): Γυφτοκώστας 2, Παπαβλασσόπουλος 18, Εμίρης 11(2), Ατζαμόγλου 16, Ρωμαίος 3, Θ.Υφαντής, Τσιουμπρής 6(2), Π.Υφαντής 10, Γριμπαβιώτης 16.
Α.Ε. Λιβαδειάς (Χρυσόγελος): Βέλλιος 9(1), Τερματζίδης, Παπαντωνίου 24(2), Γρύλλης, Δελέγκος, Σταμάτης 10(2), Παπαδόπουλος 16, Δημητριάδης 14(1).
Διαιτητές ήταν ο κ. Επιτροπάκης Γεώργιος (Α1' Εθνικής, σύνδεσμος: Κρήτης, έτος γέν: 1970, σχολή: 1990, έτος αξιολόγησης: 1997, επάγγελμα: τραπεζικός) και ο κ. Κωνσταντινόπουλος Απόστολος (Α2' Εθνικής, σύνδεσμος: Αχαΐας-Ηλείας, έτος γέν: 1981, σχολή: 1998, έτος αξιολόγησης: 2003, Επάγγελμα: Ιδ.Υπάλληλος).

Εχει χρόνο για να δουλέψει
Η ομάδα της Α.Ε.Λ. στην επόμενη (14η) αγωνιστική που θα γίνει την προσεχή Κυριακή 10/2 βάσει του προγράμματος έχει ρεπό. Κατόπιν ακολουθεί διακοπή στο πρωτάθλημα μιας εβδομάδας καθώς δεν έχει οριστεί να γίνουν αγώνες στις 17/2 ενώ η επόμενη (15η) αγωνιστική έχει οριστεί να γίνει την Κυριακή 24/2. Εκείνη την ημέρα η Α.Ε.Λ. θα υποδεχθεί στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο Λιβαδειάς την ομάδα της Αθλητικής Ενωσης Εξω Παναγίτσας Χαλκίδας που έχει αποδυναμωθεί πάρα πολύ καθώς παίζει με τους έφηβους και η Α.Ε.Λ. αναμένεται να έχει εύκολο έργο.
Σαφώς, ο χρόνος αυτός που απομένει μέχρι το επόμενο επίσημο παιχνίδι της λιβαδείτικης ομάδας επιβάλεται να χρησιμοποιηθεί από τους ανθρωπους της ομάδας για να δουλέψουν στα λάθη τους και να παρουσιαστούν ακόμη καλύτεροι στην επανέναρξη των επίσημων υποχρεώσεών τους.