Α.Σ. «Απόλλων» Λιβαδειάς-«Αντίο» στην άνοδο

Apollon-Makaros.59-62
Apollon-Makaros.59-62.P4200901
Καταδικαστική εντός έδρας ήττα 62-59 από τον Μάκαρο Αμφισσας

Το Σάββατο 20/4 έγιναν οι αγώνες για την 5η αγωνιστική (προτελευταία) του προγράμματος του «μίνι» πρωταθλήματος της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας ανδρών της Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε. σεζόν 2012-2013 από την οποία θα προκύψουν οι ομάδες που θα προβιβαστούν στην Α’ κατηγορία.

Στο κλειστό γυμναστήριο του Σχηματαρίου έγινε το πολύ «μεγάλο» παιχνίδι καθώς τέθηκαν αντιμέτωπες οι δυο «πρωταθλήτριες» της φετινής σεζόν, οι ομάδες που έδειξαν από την αρχή ότι στόχευαν στην άνοδο. Η ομάδα του Γ.Σ. Αυλίδας υποδέχθηκε την ομάδα του Α.Σ. «Λοκρός» Αταλάντης. Οι γηπεδούχοι ήταν 2οι στον βαθμολογικό πίνακα του μίνι τουρνούα με 2 νίκες - 2 ήττες ενώ η ομάδα της Αταλάντης 1η με 4 νίκες σε 4 ματς.
Τελικά, η ομάδα της Αυλίδας έφτασε στη νίκη, άνετα, όπως δείχνει και το τελικό 73-50, υπερκαλύπτοντας, μάλιστα, την διαφορά της ήττας στο ματς στην Αταλάντη (80-75). Ετσι υπερτερεί σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας.

Στο κλειστό γυμναστήριο της Λιβαδειάς έγινε ο αγώνας ανάμεσα στην ομάδα του τοπικού Α.Σ. «Απόλλων» και στην ομάδα του Μάκαρου Αμφισσας. Και οι δυο ομάδες είχαν απολογισμό στο μίνι τουρνουά 1 νίκη – 3 ήττες.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι μπήκαν για να πάρουν τη νίκη σε αντίθεση με τους γηπεδούχους οι οποίοι σε ένα ακόμη κρίσιμο ματς μπήκαν χαλαροί. Δεν παίχτηκε καλό παιχνίδι και έτσι το 6-10 «λέει» πολλά. Στο β’ δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, οι γηπεδούχοι έκαναν παρόμοια εμφάνιση ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και με επιμέρους σκορ 11-19, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 12 πόντους (17-29). Η εικόνα αυτή δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν να συνέρχονται. Μπήκαν πιο δυνατά και έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, αλλά στην άμυνα παρέμειναν ευάλωτοι, το επιμέρους σκορ ήταν 21-19 και έτσι απλά μείωσαν στους 10 πόντους (38-48). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του Απόλλωνα τα έδωσαν όλα και έτσι το παιχνίδι έγινε γκραν-γκινιόλ. Πέντε λεπτά πριν από την λήξη με τρίποντο του Σταθά κατάφεραν και μείωσαν σε 45-49 και από εκεί και μετά το ματς έγινε… «ροντέο».
1:56’ πριν από την λήξη με τρίποντο του Ψιμουλη έγινε το 49-56 και από εκεί και μετά άρχισαν τα λάθη των γηπεδούχων. 59’’ πριν από την λήξη με βολές ο Σκαλτσάς έκανε το 53-57. Με βολή του Οικονόμου έγινε το 53-58. Αστοχη επίθεση των γηπεδούχων, φάουλ και με βολή του Ψιμουλη έγινε το 53-59. Νέα κακή επίθεση των γηπεδούχων. Τάιμ-άουτ. Φάουλ ο Σταθάς στον Παπούλια, βολές και 53-60. Τάιμ-άουτ. Εκπληκτικό τρίποντο του Σταθά και 56-60. Φάουλ πάνω στον Μαμαρέλη, βολές και 56-61. Τάιμ-άουτ. Εκπληκτική άμυνα από τον Μαμαρέλη (δυο σερί «τάπες») και στη συνέχεια πήρε φάουλ, αλλά στις βολές ήταν άστοχος και παρέμεινε το 56-61. Τρια δευτερόλεπτα πριν από την λήξη εκπληκτικό σουτ από μακρυά του Βισβίκη και 59-61 και… φωτιά στο παιχνίδι. Φάουλ στον Ψιμουλη, ευστοχεί στην μια, 59-62, αστοχεί στην 2η, αλλά νέα κακή επιλογή και λήξη...

Α.Σ. «Απόλλων» Λιβαδειάς (Μάριος Σκαλτσάς): Κυριάκου, Παπαθανασίου, Αλεξίου, Βισβίκης, Μάρκος, Σταθάς, Σκαντζής, Ευθυμίου, Γίτσας, Καγιάς, Λιάντζας, Σκαλτσάς.
Μάκαρος Αμφισσας (Χρήστος Μωραίτης): Παπούλιας, Παπαθεοχάρης, Οικονόμου, Γιαννικούλης, Γιδας, Κακογιάννης, Μαμαρέλης, Μπουργάνος, Μαργώνης, Πετρίδης, Ψιμουλης, Μήτσου.