Τετάρτη 19 Ιουνίου 2013

Πανελλήνιο Νέων-«Χάλκινο» η Γαρδικιώτη (τριπλούν), και Φράγκος (400μ.)

Το σαββατοκύριακο που πέρασε, 15-16/6, στο δημοτικό στάδιο των Σερρών, πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου στην κατηγορία των νέων ανδρών-γυναικών (κάτω των 23 ετών).
Στους αγώνες υπήρξε πολύ μεγάλη συμμετοχή αθλητών-τριών, σημειώθηκαν καλές επιδόσεις, 3 πανελλήνια ρεκόρ ενώ αρκετοί-ες αθλητές-τριες «έπιασαν» τα όρια για τις μεγάλες διοργανώσεις.

Από πλευράς αθλητών-τριών συλλόγων της Βοιωτίας είχαμε:
Ο Τάσος Φράγκος (φωτο αρχείου) του Γ.Σ. «Πινδάρου» Θηβών, στα 400 μέτρα κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 48’’02 που είναι νέο ρεκόρ Ε.Α.Σ. Βοιωτίας-Εύβοιας στις κατηγορίες Εφήβων και Νέων. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε απο το 1986, ο Νίκος Ντούμπας του Μεδεώνα με 48.72. Επίσης το 48.02 είναι και ισοφάριση του ρεκόρ των ανδρών που σημείωσε το 2003 ο Παναγιώτης Λιοπύρης, επίσης του Γ.Σ. «Πινδάρος» Θηβών.
Η Σοφία Γαρδικιώτη (φωτο αρχείου) του Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν με άλμα στα 12 μέτρα 42 εκατοστά.
- Η Μαρία Πιτσινή, επίσης του Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου, ήταν 4η στην σφυροβολία με βολή στα 45.84 μέτρα.
- Ο Βίκτωρ Κρεμμύδας του Γ.Σ. «Πινδάρος» Θηβών, ήταν 6ος στην κούρσα των 100 μέτρων με χρόνο 10’’81
- Ο Αλέξανδρος Καπέλος του Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου, ήταν 6ος στα 400 μέτρα με εμπόδια με χρόνο 56’’00 .

Από πλευράς αθλητών-τριών συλλόγων της Εύβοιας είχαμε:
- Η Αναστασία Μαρινάκου του Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος, κατετάγη 4η στα 800μ με χρονο 2’10’’93. Σημειώνεται ότι η αθλήτρια κατέρριψε τις προηγούμενες ημέρες 2 φορές το Πανευβοικό ρεκόρ όλων των κατηγοριών και συγκεκριμένα στις 8 Ιουνίου στα Χανιά στα "Βενιζέλεια" πέτυχε 2’10’’78 και στις 12 Ιουνίου στην Πάτρα στα "Τοφάλεια" 2’10’’24
- Η Ελένη Καραμπέτσου επίσης του Γ.Σ. Νεάπολης Χαλκίδος, ήταν 5η στα 400 μέτρα με εμπόδια με 65’’76
- Ο Δημήτρης Τάγκης του Τρίτωνα Χαλκίδος, ήταν 6ος στα 5.000 μέτρα με χρόνο 16’43’’40
- Τέλος ο Νικόλαος Ρουσούλης του Ευβοικού Γ.Α.Σ., κατέλαβε την 8η θέση στα 800 μέτρα με 1’53’’78 , που είναι Πανευβοικό ρεκόρ στις κατηγορίες Εφήβων, Νέων και Ανδρών. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο ίδιος αθλητής απο το 2012 με 1’55’’44.

Ρεκόρ και όρια
Το Σάββατο η Αθηνά Κοΐνη, στα 3.000 μ. στιπλ, τερμάτισε σε 9.54.27 βελτιώνοντας το πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία των Νέων. Η αθλήτρια του Χρήστου Παπαχρήστου έπιασε και το όριο για τη διοργάνωση του Τάμπερε και έδειξε πως είναι σε θέση να πετύχει το όριο για το Παγκόσμιο Α-Γ, το οποίο είναι 9.48.00.
Η Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακ.) βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ Νεανίδων καθώς έστειλε τη σφύρα στα 63,88 μ. και άφησε στην ιστορία το 63,56 μ. της Ανδριάννας Παπαδοπούλου (25/4/09). Η αθλήτρια που γυμνάζεται με τον πατέρα της έγινε η 5η όλων των εποχών.
Ο Κώστας Μουράτης με 47.75 βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ και ήταν νικητής στα 400 μ.. Ο Δημήτρης Βλάχας με χρόνο 47.96 (1η κούρσα της καριέρας του κάτω από τα 48.00) κατάφερε να πετύχει το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων-Κοραίδων.
Την Κυριακή ο Χρήστος Κοτίτσας στα 800 μ., όχι μόνο κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση έναντι μεγαλύτερων αντιπάλων του, αλλά να πετύχει πανελλήνιο ρεκόρ παίδων, τερματίζοντας σε 1.50.91, βελτιώνοντας το δικό του 1.51.14.
Το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Π-Κ έπιασε στα 800 μ. ο Γιώργος Κίλογλου με 1.51.60, ο οποίος κατέλαβε την 3η θέση στην κούρσα χάνοντας πάνω στο νήμα από τον Εντισον Μούτσο (1.51.58).
Ο Παναγιώτης Λάσκαρης ξεπέρασε τους τραυματισμούς και επέστρεψε σε καλές εμφανίσεις. Με άλμα 5,35μ. ήταν νικητής στο επί κοντώ και θα αγωνιστεί απ’ ευθείας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων. Στη συνέχεια είχε πολύ καλές προσπάθειες στα 5,51 μ.,
Ο Πέτρος Χατζίου κατέλαβε την 5η θέση στο αγώνισμα με 4,90 μ. και έπιασε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Ντόνετσκ. Ο Θοδωρής Χρυσανθόπουλος ήταν δεύτερος με 5,00μ.
Η Κατερίνα Κυριακοπούλου πανηγύρισε με την ψυχή της το επιτυχημένο άλμα στα 1,84 μ., επίδοση που δεν είναι μονάχα ατομικό της ρεκόρ, αλλά και όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό του Τάμπερε.viotiki-ora.gr