Δευτέρα 1 Ιουλίου 2013

Θριάμβευσαν οι Βοιωτοί αθλητές και αθλήτριες στο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου

Πρωταθλητής Ελλάδας στα 400μ. έφηβων ο Τάσος Φράγκος (48.30)

«Χάλκινος» (3ος) ο Β.Κρεμμύδας στα 100μ. με 10.80

Στο Εθνικό στάδιο της Λάρισας ("Αλκαζάρ") πραγματοποιήθηκαν το σαββατοκύριακο 29-30/6 οι αγώνες για το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανοιχτού στίβου στην κατηγορία έφηβων-νεάνιδων. Και σε αυτούς τους αγώνες Βοιωτοί αθλητές και αθλήτριες θριάμβευσαν.

Κορυφαίος όλων ήταν ο Τάσος Φράγκος, του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας. Στην τελική κούρσα των 400 μέτρων έφηβων που έγινε το Σάββατο 29/6 έκανε χρόνο 48 δευτερόλεπτα και 30 δέκατα και στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας.

Θυμίζουμε οτι πριν από λίγες ημέρες και συγκεκριμένα στις 15/6, στους αγώνες για το πανελλήνιο πρωτάθλημα νέων (κάτω των 23 ετών) ανδρών-γυναικών που είχε γίνει στις Σέρρες είχε κάνει 48.02 και είχε πάρει τη 3η θέση.

Αθλητής του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας ήταν και ο αμέσως επόμενος από πλευράς επιτυχίας μιας και ο Βίκτωρας Κρεμμύδας συμμετείχε στην τελική κούρσα των 100 μέτρων που έγινε επίσης το Σάββατο και με 10.80 κατέλαβε την 3η θέση.

Λίγη ώρα αργότερα, ο πρωταθλητής Ελλάδας στα 2.000 μέτρων με φυσικά εμπόδια (στιπλ) στην κατηγορία των παίδων (5.56.80), ο Κώστας Μίγας, συμμετείχε στην κούρσα των 1.500 μέτρων. Ο αθλητής του Α.Κ.Ο. Λιβαδειάς έκανε χρόνο 4.00.66 κι έτσι κατέλαβε την 4η θέση.

Την 4η θέση στα 400 μ. νεάνιδων κατέλαβε και η Σοφία Σιδέρη του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας με χρόνο 59,18.

Την 4η θέση στον ακοντισμό κατέλαβε και ο Κώστας Ζιώγας της Α.Γ.Ε.Β. με βολή στα 58 μέτρα και 20 εκατοστά.

Την ίδια θέση (4η) κατέλαβε και η ομάδα σκυταλοδρομίας 4χ100μ. των έφηβων του Γ.Σ. «Πίνδαρος» Θήβας αποτελούμενη από τους: Τάσο Φράγκο, Βίκτωρα Κρεμμύδα, Αντώνη Στυλιανού και Γιώργο Φούκα, με χρόνο 43,57.

Η Ιωάννα-Μαρία Μενεγάτου του Α.Κ.Ο.Λ., με χρόνο 60.30, κατέλαβε την 6η θέση στα 400μ. Την ίδια θέση κατέλαβε και η Νεκταρία Βοιλάκη, του Γ.Σ. «Ερμής» Σχηματαρίου  στην δισκοβολία με βολή στα 36,33μ viotiki-ora.gr