Τετάρτη 27 Ιουλίου 2011

Την 8η θέση κατέκτησε το ΑΠΘ στην πίστα του Silverstone

Photo for this article
Η ομάδα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ART, με το μονοθέσιο αγωνιστικό της όχημα, κατέκτησε την 8η θέση στον διεθνή διαγωνισμό Formula Student, που διεξήχθη στη διεθνή πίστα Formula 1, στο Σίλβερστοουν της Βρετανίας, ανάμεσα σε 91 ομάδες ξένων πανεπιστημίων.
Η ART (Aristotle Racing Team)κατέκτησε την 8η θέση στη γενική κατάταξη, συγκεντρώνοντας 556 πόντους στα επιμέρους αγωνίσματα και κερδίζοντας την πρωτιά στο αγώνισμα της επιτάχυνσης, που ανήκει στην κατηγορία των δυναμικών αγωνισμάτων, αφήνοντας πίσω ομάδες που είχαν την υποστήριξη μεγάλων αυτοκινητοβιομηχανιών.
Εκτός πίστας, η ομάδα κέρδισε το πρώτο βραβείο και στο event της Virtual Formula Student, ένα εικονικό παιχνίδι αγώνα αντοχής στον ηλεκτρονικό υπολογιστή.
Στην ομάδα ART συμμετέχουν 22 φοιτητές του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής, η οποία από τη νέα χρονιά θα έχει νέα σύνθεση, με στόχο τον σχεδιασμό και την κατασκευή νέου μονοθέσιου, που θα εκπροσωπήσει το ΑΠΘ στους επόμενους διαγωνισμούς.