Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ

Κυπελλούχος ο ΠΑΟΚΟ ΠΑΟΚ κέρδισε την ΑΕΚ με 25-24 στο κλειστό γυμναστήριο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και σήκωσε για πρώτη φορά το τρόπαιο στην ιστορία του.
Ο τελικός έγινε μέσα σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, που είχαν γεμίσει τα δύο πέταλα του γυμναστηρίου, σε έναν τελικό που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και εν τέλει πήγε στην ομάδα που οι παίκτες της το ήθελαν περισσότερο.
Η ΑΕΚ είχε την πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε με πέναλτι του Μπακαούκα να αποκτά προβάδισμα δύο γκολ (5-3), αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αμέσως και πήρε κεφάλι για πρώτη φορά με τον Παλάσκα με 8-7 στο 15:45.
Το δεκάλεπτο μπλακ άουτ της ΑΕΚ
Τα επόμενα λεπτά ανήκαν στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, που πήρε τα ηνία του αγώνα, απέναντι στην ΑΕΚ που έμεινε χωρίς γκολ για δέκα λεπτά.
Ο Μπακαούκας ισοφάρισε με πέναλτι για την ΑΕΚ σε 9-9 στο 17:50 και σκόραρε ξανά το 10ο γκολ της στο 27:50 με τον Κόντη.
Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ με δύο γκολ από τον Τσακίρη κι ένα από τους Σεβαστίδη και Κοκκώνη έκανε ένα σερί 4-0, δημιουργώντας τη μεγαλύτερη διαφορά του τελικού, μέχρι εκείνο το σημείο, 13-9 στο 24:07.
Ο Κοκολοδημητράκης μείωσε σε 13-11 για την ΑΕΚ, αλλά το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε στην εκπνοή του με το 5ο γκολ του Τσακίρη.
Ο ίδιος παίκτης με το καλημέρα του β’ ημίχρονου έδωσε στον ΠΑΟΚ ξανά προβάδισμα τεσσάρων γκολ (15-11), αλλά δύο συνεχόμενα γκολ από τον Μπακαούκα κράτησαν ζωντανή την ΑΕΚ (15-13) στο 33:10, ενώ ο τελικός απέκτησε νέο χρώμα με το γκολ στην κόντρα από τον Κόντη, που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στο γκολ, 15-14, στο 34:43.
Η ΑΕΚ ισοφάρισε έπειτα από πολλή ώρα με δύο συνεχόμενα γκολ από τον Σέρβο Μίλος Μαξίμοβιτ, 16-16 στο 40:43, αλλά δύο επιτυχημένοι αιφνιδιασμοί με τους Ιωαννίδη και Παλάσκα έφεραν ξανά τον ΠΑΟΚ στο συν δύο, 18-16, στο 42:24.
Ο ΠΑΟΚ συντηρούσε διαφορά δύο γκολ, 19-17, 20-18, τη στιγμή που ο Μπακαούκας σημείωνε συνεχόμενα γκολ για την ΑΕΚ, μειώνοντας με το 7ο γκολ του σε 20-19, ενώ ο Κώστας Γιαννόπουλος ισοφάρισε σε 20-20, λίγο πριν από τη συμπλήρωση του 50ού λεπτού.
O Τσακίρης με πέναλτι έκανε το 22-21, αμέσως μετά αποβλήθηκε, ο Απσοτολίδης σκόραρε για το 23-21 (55:20) και ο Παλάσκας με ατομική προσπάθεια «τρύπησε» την άμυνα της ΑΕΚ για το 25-23 στο 58:30, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στον ΠΑΟΚ.
Τριάντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Μαξίμοβιτς μείωσε σε 25-24, αλλά το ρου του τελικού δεν μπορούσε να αλλάξει.
Τα δεκάλεπτα: 4-5, 11-9, 14-11 (ημ.), 16-15, 20-20, 25-24.
ΠΑΟΚ (Στ. Υετίων): Γουργούμης, Κνέζεβιτς, Παλάσκας 4, Σαουλίδης, Κοκκώνης 2, Αποστολίδης 2, Πετρίδης 3, Ανγκελόφσκι 1, Ιωαννίδης 2, Τσακίρης 7, Σεβαστίδης 3, Τάτσης, Κεσίδης 1, Πίτσιος,
ΑΕΚ (Γ. Αρβανίτης): Καφφάτος, Κουλούρης, Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Γιαννόπουλος 2, Βακάλης, Κοκολοδημητράκης 1, Παπαδόπουλος 1, Κόντης 2, Ασαρίδης 1, Οικονόμου, Τσαούσης 1, Ζαχάρης, Μαξίμοβιτς 5.
ΠΗΓΗ: sentragoal.gr