Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2012

Α.Ε.Λιβαδειάς-Ανετο πέρασμα από την Ιεράπετρα (81-62)

A.E._Livadias_2012-2013 Οπως αναμενόταν, οι παίχτες της ομάδας μπάσκετ της Αθλητικής Ενωσης Λιβαδειάς έφτασαν στο ζητούμενο, τη νίκη, στο παιχνίδι που έδωσαν σήμερα (Σάββατο 8/12) το απόγευμα (16:30’) στην Ιεράπετρα και στρέφουν, πλέον, το βλέμμα τους στα επόμενα παιχνίδια.
Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία των αναμετρήσεων της 8ης αγωνιστικής του προγράμματος, του πρωταθλήματος του 2ου όμιλου, του νότιου όμιλου, της Γ’ Εθνικής κατηγορίας 2012-3, «πέρασαν» σχετικά άνετα, χωρίς κανένα πρόβλημα από την όμορφη παραθαλλάσια, κωμόπολη της Κρήτης.
Το συγκρότημα του Νίκου Χρυσόγελου πέρασε ένα άνετο απόγευμα στην Ιεράπετρα επικρατώντας των νεοφώτιστων με 81-62 χωρίς να αντιμετωπίσει ουσιαστικές δυσκολίες.
Ετσι, διεύρυναν το αήττητο σερί τους και, πλέον, περιμένουν τα αυριανά αποτελέσματα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά σε ένα ακόμη παιχνίδι και με την ολοκλήρωση του α’ 10λεπτου προηγήθηκαν με 6 πόντους (20-26). Στο β’ 10λεπτο όμως, «κοιμήθηκαν», «κόλλησαν» και οι γηπεδούχοι με σερί 13-12 μείωσαν στους 5 πόντους αφού οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 33-38. Οι... «φωνές» στα αποδυτήρια φαίνεται να έπιασαν τόπο κι έτσι στο γ’ 10λεπτο  οι παίχτες της Α.Ε.Λ. έπαιξαν στο ελάχιστο σύμφωνα με τα στάνταρτς τους, έκαναν σερί 11-19 και πήραν διαφορά 13 πόντων (44-57). Στο δ’ και τελευταίο 10λεπτο έπαιξαν όσο έπρεπε και με επιμέρους σκορ 18-24, πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 62-81.

Α.Ο. Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης): Κορνιωτάκης 7(1), Λυκουρίνος 7(1), Κοροβέσης 4, Χατζηιωαννίδης 3(1), Καραλάκης 9(2), Μούτσα, Κολοβός 3(1), Βαν Ντε Μπιλτ 4, Σειραλάκης, Στρατάκης 13(1), Βασιλειάδης 12.
Α.Ε. Λιβαδειάς  (Χρυσόγελος): Βέλλιος 8(1), Κακοσαίος, Τερματζίδης 7(2), Παπαντωνίου 21, Γρύλλης 3(1), Δελέγκος 6, Παπαδόπουλος 16, Καρφάκης, Δημητριάδης 24, Σταμάτης.
Τον αγώνα διηύθυναν δυο διαιτητές από τον σύνδεσμο Κρήτης. Συγκεκριμένα ήταν: ο κ. Βαλούρδος Γεώργιος (B' Εθνικής, έτος γέν: 1980, σχολή: 2000, έτος αξιολόγησης: 2008, Επάγγελμα: Ιδ.Υπάλληλος) και ο κ. Χατζημάρκος Δημήτριος (Γ' Εθνικής, έτος γένν.:1989, σχολή: 2007, έτος αξιολόγησης: 2011, Επάγγελμα: Φοιτητής)viotiki-ora.gr