Δευτέρα 8 Απριλίου 2013

Α.Ε.Λιβαδειάς-«Εγραψε Ιστορία»

A.E.L._2012-2013_afisa
Ενα όνειρο πολλών ετών των φίλων του μπάσκετ της Λιβαδειάς, αλλά και της ευρύτερης περιοχής, απέχει μόλις δυο Κυριακές από το να γίνει και τυπικά πραγματικότητα.
Η ομάδα μπάσκετ των αντρών της Αθλητικής Ενωσης Λιβαδειάς μόνο το… τυπικό κομμάτι περιμένει, πλέον, για να στεφθεί και επίσημα πρωταθλήτρια του 2ου όμιλου του νότιου όμιλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, αλλά ήδη ετοιμάζεται για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας της σεζόν 2013-2014.
Το… ουσιαστικό κομμάτι έγινε σήμερα (Κυριακή 07/04) στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Πεντέλης. Εκεί οι παίχτες της Α.Ε.Λ. έδειξαν σε ένα ακόμη παιχνίδι τις ικανότητές τους, την αξία τους και έφτασαν δίκαια στη νίκη (15η σε 18 αγώνες) κερδίζοντας με 65-60 την ομάδα της τοπικής Αθλητικής Ενωσης Πεντέλης στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του προγράμματος που έτσι οπως διεξάχθηκε (όλα τα παιχνίδια άρχισαν στις 11:45’) έγινε αγωνιστική-«θρίλερ» (!)
Οταν η κόρνα του κλειστού ακούστηκε για τελευταία φορά στο παιχνίδι ήρθαν και τα πάρα πολύ καλά νέα από την Σάμο (η ομάδα του Α.Ο. “Πολυκράτης” είχε κερδίσει την ομάδα του Α.Π.Σ. Παπάδος Γέρας 76-62) (ο Α.Σ. «Ιωνικός» Νίκαιας είχε ρεπό) και παίχτες, μέλη του τεχνικού τίμ, έφοροι, αλλά και τα μέλη του δ.σ. της Α.Ε.Λ. ξέσπασαν σε τρελούς πανηγυρισμούς αφού η Α.Ε.Λ. με αυτά τα αποτελέσματα στέφθηκε «μαθηματικά» πρωταθλήτρια.
Ο Παναγιώτης Αριδάς και οι παίχτες του πέτυχαν κάτι το οποίο ήταν όνειρο για την Α.Ε.Λ. από την πρώτη της σεζόν στην Γ’ Εθνική, τη σεζόν 2008-09.

Στο παιχνίδι στη Νέα Πεντέλη, πάντως, η επικράτηση κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν. Οι γηπεδούχοι είχαν 25 βαθμούς σε 17 αγώνες (8 νίκες-9 ήττες) και παλεύουν για την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι της Α.Ε.Λ. παρά την πρωινή μετακίνηση και το (πολύ) δύσκολο της ώρας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι για να «τελειώσουν» με την υπόθεση τίτλος και κατάφεραν με την ολοκλήρωση του α’ δεκάλεπτου να προηγηθούν με 4 πόντους (17-21). Στο β’ δεκάλεπτο οι άμυνες «έσφιξαν», αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν όχι μόνο να «κρατήσουν» μα και να διευρύνουν την διαφορά και με επιμέρους σκορ 12-17 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 7 πόντους (29-36). Στο γ’ δεκάλεπτο οι παίχτες του Ταμπάκη μπήκαν πιο αποφασισμένοι για τη νίκη, κατάφεραν να εγκλωβίσουν τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους σκορ 16-13 πλησίασαν στους 4 πόντους (45-49) και όπως γίνεται κατανοητό το τελευταίο δεκάλεπτο έγινε... «ροντέο»(!) Το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό, ούτε λίγο, ούτε πολύ, έπεσε πολύ «αθλητικό ξύλο», αλλά οι παίχτες της Α.Ε.Λ. άντεξαν. Δέχθηκαν 15 πόντους, αλλά πέτυχαν 16 και έτσι έφτασαν στην πάρα πολύ μεγάλη νίκη (60-65) που πανηγυρίστηκε δεόντως μιας και ήταν μια ιστορική νίκη που έδωσε πρωτάθλημα-κατηγορία(!)

Από τους παίχτες της Α.Ε.Λ. οι οποίοι αγωνίστηκαν δεν υπάρχει κάποιος ο οποίος να υστέρησε στο παιχνίδι. Ιδιαίτερα αναφορά θα πρέπει να γίνει, όμως, τόσο στον Τάσο Δημητριάδη ο οποίος ήταν ο πρώτος στο σκοράρισμα (έβαλε 20 με 2 τρίποντα), όσο στον Βαγγέλη Παπαδόπουλο ο οποίος τον σιγοντάρισε στο σκοράρισμα, όσο και στον Δημήτρη Παπαντωνίου ο οποίος σε ένα ακόμη παιχνίδι βοήθησε στο σκοράρισμα καθώς και στην καθοδήγηση του παιχνιδιού, αλλά αποχώρησε με διάστρεμμα. Ξεχωριστή αναφορά, δε, θα πρέπει να γίνει στον Γιώργο Ταμπίτσικα ο οποίος αγωνίστηκε μετά από καιρό (ήταν τραυματίας) και όσο έπαιξε βοήθησε τα μέγιστα…

Α.Ε. Πεντέλης (Ταμπάκης): Κανταρτζής 20 (2), Μάντζιος, Μανιάτης 5 (1), Ζερβολέας 2, Ροζολής 8 (2), Χαρτοματσίδης, Αττίκος 4, Μπίγκος 2, Σκούταρης 8 (1), Τσόπης 11.
Α.Ε. Λιβαδειάς (Αριδάς): Ταμπίτσικας 4, Κακοσαίος, Τερματζίδης 9 (2), Παπαντωνίου 10 (1), Γρύλλης, Δελέγκος 2, Σταμάτης 5 (1), Παπαδόπουλος 15, Δημητριάδης 20 (2).
Τον πολύ σκληρό αγώνα διηύθυναν οι διαιτητές Α2 Εθνικής, κ. Δημόπουλος Κωνσταντίνος (σύνδεσμου Αχαΐας και Ηλείας, 44 ετών, ονομάστηκε διαιτητής το 1993, αξιολογημένος από το 1999, δημ. υπάλληλος στο επάγγελμα) και ο κ. Κοντίλης Βαλάντης-Παναγιώτης (σύνδεσμου Χίου, 36 ετών, διαιτητής από το 2000, αξιολογογημένος από το 2004, Λιμενικός στο επάγγελμα).