Πέμπτη 4 Απριλίου 2013

Τέσσερεις Βοιωτοί άντεξαν την «πρόκληση» του «Taygetos Challenge 2013»

Taygetos_Challenge_2013
Η βοιωτική αποστολή στο «Taygetos Challenge 2013». Από αριστερά προς τα δεξιά: Κώστας Λοιδώρης, Γιώργος Παπαθανασίου, Αννα Μαργαρίτη και Γιώργος Διαλεκτός

Το σαββατοκύριακο 23-24 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στην περιοχή της Καρδαμύλης Μεσσηνίας*, για 4η συνεχή χρονιά, το «μπουκέτο» των αγώνων του «Taygetos Challenge». Πρόκειται για τέσσερεις διαφορετικούς αγώνες δρόμου σε ανώμαλο έδαφος.  Αυτός ήταν ο πρώτος αγώνας στο πρωτάθλημα «Skyrunning" του 2013. Στους αγώνες έλαβαν μέρος και τέσσερεις Βοιωτοί αθλητές, ο Γιώργος Διαλεκτός, ο Γιώργος Παπαθανασίου, ο Κώστας Λοιδώρης και η Αννα Μαργαρίτη. Ας πάρουμε, όμως, τα πράγματα με την σειρά.
Το Σάββατο 23/03/2013 έγινε ο αγώνας «Vertical speed». Πρόκειται για αγώνα σε 650 μόλις μέτρα απόστασης με 150 μέτρα θετική υψομετρική διαφορά. Ο αγώνας έγινε με την συμμετοχή 88 αθλητών. H εκκίνηση δόθηκε στις 14:00’ 1.5χλμ. έξω από την Καρδαμύλη στο δρόμο προς Στούπα. Η εκκίνηση δινόταν ανά λεπτό σε ομάδες των 5 αθλητών. Νικητής (πρώτος της γενικής κατάταξης) αναδείχθηκε ο Γιώργος Διαλεκτός (Νο 100) (MM1) καθώς κάλυψε την απόσταση σε 4.07.09. Δεύτερος ήταν ο Κυριάκος Κάρλος (Νο 7) (MM1) ο οποίος έκανε χρόνο 4.17.7 και τρίτος ο Νίκος Ροδόπουλος (Νο 91) (MM2) ο οποίος έκανε χρόνο 4.39.9. Ο Κώστας Λοιδώρης (Νο 145) (ME) με χρόνο 05:01.7 πήρε την 8η θέση. Ο Γιώργος Παπαθανασίου (Νο 84) (MM2) με χρόνο 5.58.3 τερμάτισε στην 32η θέση της γενικής κατάταξης.
Οσο αφορά στις γυναίκες, πρώτη ήταν η Μίνα Συλαίου (Νο 1) (WM2) καθώς έκανε χρόνο 5.10.00 (κατέλαβε την 12η θέση της γενικής κατάταξης), δεύτερη ήταν η Rannelle McCoy (Νο 3) (WM1) που έκανε χρόνο 5.28.5 (17η στην γενική κατάταξη) και τρίτη η Αννα Μαργαρίτη (Νο 13) (WM1) η οποία έτρεξε την απόσταση σε χρόνο 5.53.4.
3. Άννα Μαργαρίτη (5:53)

Την επόμενη ημέρα (Κυριακή 24/03) έγινε το «κυρίως πιάτο» των αγώνων που περιλάμβανε αγώνες για όλα τα… γούστα.
Ο αγώνας «Fun» των 5 χιλιομέτρων και +200μ. υψομετρικής διαφοράς ήταν μια ευκαιρία για τους πιο αρχάριους αλλά και τους συνοδούς να μυηθούν στον κόσμο των αγώνων βουνού αλλά και να γνωρίσουν πανέμορφα μονοπάτια πέριξ της Καρδαμύλης.
Ο αγώνας «Experience» με τα 20 χιλιόμετρα και την +1.120 θετική υψομετρική διαφορά μόνο εύκολος δεν ήταν. Σ’ αυτόν ο Κώστας Λοιδώρης έτρεξε την απόσταση σε 1 ώρα, 55 λεπτά, 32 δευτερόλεπτα και 4 δέκατα και με αυτό το χρόνο τερμάτισε στη 2η θέση αφού πρώτος είχε τερματίσει ο Ευγένιος Ζακυνθινός (Νο 167) με χρόνο 1:48:24.9. Τρίτος ήταν ο Γιώργος Γιαννάτος (Νο 161) ο οποίος έκανε χρόνο 1:55:38.6.
Τέλος, ο κυρίως αγώνας, ο «Marathon», με τα 37 χιλιόμετρα και +2.300 περίπου υψομετρικής διαφοράς, σε μια διαδρομή με αλλαγές από πέρυσι (αφού έλειπε η περίφημη "κουδούνα") ήταν όντως μία ... πρόκληση. «Taygetos Challenge» ήταν έτσι κι αλλιώς το όνομα του αγώνα. Η εκκίνηση του Μαραθωνίου έγινε στις 08.30’, από την κεντρική πλατεία της Καρδαμύλης. Ο αγώνας δικαίωσε την σκληρή του φήμη. Η ημέρα ήταν πολύ ζεστή, ειδικά για τους πιο αργούς αθλητές. Το γεγονός βέβαια ότι είμαστε πλέον στην ανοιξη, προσέθεσε καταπληκτικές εικόνες ολάνθιστης φύσης ενώ το κομμάτι που αντικατέστησε την "κουδούνα" ήταν δύσκολο μεν, καταπληκτικό, δε.
Νικητής του «Taygetos Marathon» (πρώτος στην γενική κατάταξη) ήταν ο Σταύρος Στεφανής (Νο 111) (MM2) ο οποίος κάλυψε την απόσταση σε 3 ώρες, 53 λεπτά, 30 δευτερόλεπτα και 4 δέκατα. Δεύτερος της γενικής ήταν ο Κυριάκος Κάρλος ο οποίος τερμάτισε σε χρόνο 04:23:44.1 ενώ τρίτος ήταν ο Γιώργος Διαλεκτός ο οποίος κάλυψε την απόσταση σε χρόνο 4.31.35.7. Ο Γιώργος Παπαθασίου τερμάτισε 12ος στην γενική κατάταξη καθώς κάλυψε την απόσταση σε 05:05:51.5.
Η Μίνα Συλαίου η οποία τερμάτισε 10η στην γενική κατάταξη, ήταν η πρώτη στις γυναίκες καλύπτοντας την απόσταση σε 5.03.59.6. Δεύτερη ήταν η Αννα Μαργαρίτη η οποία έκανε χρόνο 5.12.40.6 (16η στην γενική) ενώ τρίτη ήταν η Rannelle McCoy η οποία τερμάτισε σε χρόνο 05:20:56.4 (19η στην τελική κατάταξη).
Τον αγώνα ολοκλήρωσαν οι 105 από τους-ις 110 αθλητές-τριες οι οποίοι-ες πήραν εκκίνηση.
- Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στον John Lawton.

Η βαθμολογία
Μετά από την ολοκλήρωση των αγώνων και βάσει της τελικής βαθμολογίας είχαμε:
Ο Κώστας Λοιδώρης αναδείχθηκε πρώτος στην κατηγορία (ΜΕ) (light men) αφού συγκέντρωσε 190 βαθμούς (100 στο Vertical, 90 στο Experiense).
Ο Γιώργος Διαλεκτός συγκεντρώνοντας τους ίδιους βαθμούς (190, 100 στο Vertical, 90 στο Experiense) αναδείχθηκε 1ος στην κατηγορία (men 18-39) (MM1).
Ο Γιώργος Παπαθανασίου συγκεντρώνοντας 136 βαθμούς (64 στο Vertical, 72 στο Experiense) κατέλαβε την 7η θέση στην κατηγορία (men 40+) (MM2).
Η Αννα Μαργαρίτη συγκεντρώνοντας 190 βαθμούς (90 στο Vertical, 100 στο Experiense) κατέλαβε την 2η θέση στην κατηγορία (women 18-39) (WM1).
3. Μπατής Γιώργος
Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής μέσα σε μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα στην κεντρική πλατεία της Καρδαμύλης όπου έγιναν και οι απονομές.

- Ο επόμενος (2ος) αγώνας του πρωταθλήματος «Skyrunning 2013» θα γίνει στις 28 Απρίλη και πρόκειται για το «Μονοπάτι Παρνασσού».

* Η Καρδαμύλη είναι ένα θεαματικά όμορφο παραθαλάσσιο χωριό που βρίσκεται στη Μάνη, μια εκπληκτική περιοχή στη νότια Πελοπόννησο. Το σκηνικό εντυπωσιακά θεατρικό, γεμάτο αντιθέσεις από κρυστάλλινα γαλάζια νερά, μεγαλόπρεπα κυπαρρίσια, άγριους ελαιώνες, καταπράσινες πλαγιές και απόμακρα χιονοσκέπαστα βουνά, κάνει την Καρδαμύλη ένα από τα ομορφότερα χωριά που αγναντεύουν τις ήρεμες θάλασσες και τα θαυμάσια ηλιοβασιλέματα του Μεσσηνιακού κόλπου. Απέχει 3 ώρες και 30 λεπτά οδήγησης, είτε από την Αθήνα, είτε από το λιμάνι της Πάτρας και ακριβώς 35χλμ. από την Καλαμάτα. _viotiki-ora.gr