Κυριακή 15 Φεβρουαρίου 2015

Έμπλεξε για τα καλά ο Λεβαδειακός!

Η Βέροια «χτύπησε» στο φινάλε και με γκολ του Μαραγκού στο 84' και του Καλτσά στο 89' (γκολάρα) νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό, ο οποίος παρέμεινε τέταρτος από το τέλος και κινδυνεύει σοβαρά με υποβιβασμό. Άσχημο ντεμπούτο για τον Άκη Μάντζιο...
 Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε στον πάγκο του Λεβαδεικού ο Μάντζιος, καθώς σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, όπου η ομάδα του ήταν καλύτερα, γνώρισε τελικά την ήττα με 2-0 από την Βέροια που καθάρισε με δύο φάσεις που έβγαλε ποιότητα.

Με τη νίκη αυτή η Βέροια έφτασε τους 34 βαθμούς και ανέβηκε στην 7η θέση, ενώ ο Λεβαδειακός έμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού με 22 πόντους...

Άλλος τις εντυπώσεις, άλλος τα γκολ

Οι δύο ομάδες μπήκαν κάπως... ψαρωμένες στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να δούμε ένα κακό έως βαρετό παιχνίδι. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 34' και ήταν ένα μακρινό σουτ του Μάντζιου, ενώ για την Βέροια απάντησε δύο λεπτά αργότερα επίσης με σουτ ο Μπεν. Έτσι λοιπόν, το ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ και χωρίς άλλες καλές στιγμές.

Στο δεύτερο ο Λεβαδειακός ανέβασε ρυθμούς και βγήκε μπροστά για να πάρει τη νίκη και τους βαθμούς που ήθελε τόσο πολύ. Με κορυφαίο τον Μάντζιο οι γηπεδούχοι έψαξαν το σκορ, όμως παρά τις ευκαιρίες και την πίεση, δεν τα κατάφεραν. Ο Έλληνας επιθετικός στο 50' με τετ α τετ και στο 73' με κοντινή κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ όταν το έκανε στο 75' ήταν σε θέση οφσάιντ. Κάπου εκεί όμως χτύπησε η Βέροια, η οποία παρότι ήταν... εξαφανισμένη, με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε τη νίκη. Ο Μαραγκός με κοντινό σουτ στο 84', μετά από εκτέλεση φάουλ, έκανε το 0-1, ενώ στο 89' ο Καλτσάς με σουτάρα έγραψε το τελικό 0-2.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Σηφάκης, Τριποτσέρης (62’ Πελέ), Στάθης, Κώτσιος, Μάντζιος, Ζίτο, Βούκσεβιτς (55’ Κατίδης), Τόμας, Ορτέγκα (75’ Μρντάκοβιτς), Μιλοσάβλιεφ, Γκόμεζ

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Σκέμπης, Γιακουμάκης, Πίντερ

Βέροια (Χοσέ Γκρανέρο): Τζινάρ, Νέτο, Μπράβο, Βέρτζος, Μαραγκός, Μπατιόν, Βάσκες (82’ Βεργώνης), Καλτσάς, Τάτος (67’ Πέρεζ), Μπεν, Ντουμίτρου (75’ Γεωργιάδης)

Στον πάγκο: Καντιμοίρης, Κάμπορα, Όστοϊτς, Ναζλίδης

Διαιτητής: Σταύρος Μάνταλος

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς