Τετάρτη 24 Ιουνίου 2015

Σαββατοκύριακο επιτυχιών για τη Θήβα

Σαββατοκύριακο επιτυχιών ήταν αυτό που πέρασε για τον Κλασσικό Αθλητισμό της Θηβαϊκής πόλης και του Γ.Σ. Πίνδαρου Θηβών.

Πιο συγκεκριμένα στις 20 & 21 Ιουνίου 2015 διεξαγόταν το Ευρωπαϊκό Κύπελλο Εθνικών ομάδων στο Ηράκλειο της Κρήτης, όπου με χρώματα της Εθνικής συμμετείχε και ο αθλητής του Γ.Σ. Πίνδαρου Θηβών, Κρεμμύδας Βίκτωρ. Ο αθλητής μας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με την Εθνική Ομάδα και τρέχοντας τη δεύτερη αλλαγή. Στο ατομικό αγώνισμα έκανε εκτός συναγωνισμού στα 100μ. 10:58 κι έχασε για λίγο το όριο για τους Πανευρωπαϊκούς Αγώνες Νέων που το όριό τους είναι 10:50.

Οι επιτυχίες του Γ.Σ. Πίνδαρου συνεχίστηκαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων που διεξάγονταν στα Τρίκαλα.

Εκεί ο Βλάχος Βασίλειος ήρθε δεύτερος Πανελληνιονίκης στα 200μ. με επίδοση 22:68. Η πολύ καλή του αυτή εμφάνιση του ανοίγει το δρόμο για τη συμμετοχή του στην Εθνική Ομάδα στα 200μ. όπου και του ευχόμαστε καλή επιτυχία. Ο ίδιος αθλητής πήρε μέρος με την ομάδα της σκυτάλης στα 4Χ100 του Πίνδαρου Θηβών αλλά και οι Νίκας Σταμάτης, Μπεκρής Δημήτρης και ο Αλτζερίδης Γεώργιος κατακτώντας  την 3η θέση με χρόνο 44:10.

Μια ακόμα επιτυχία σημειώθηκε και στα 10.000μ. βάδην από τον αθλητή μας Τσαρουχά Θεμιστοκλή ο οποίος  πήρε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 52:09:04. Αξίζει να σημειωθεί  ότι ο αθλητής ανήκει στη μικρότερη κατηγορία απ’ αυτή που αγωνίστηκε. Ευχόμαστε καλή επιτυχία και στη συμμετοχή του στους αγώνες με την Εθνική Ομάδα.

Επιπλέον ο Στεφανιώτης Χρήστος ήρθε 5ος Πανελληνιονίκης στο αγώνισμα των 2.000μ. Στιπλ με χρόνο 6:27:85. Ακόμη, την Κυριακή ο ίδιος αθλητής συμμετείχε στο αγώνισμα των 3.000μ. και ήρθε 6ος Πανελληνιονίκης με χρόνο 9:11:69.

Αγωνίστηκαν επίσης η Γιαννακοπούλου Δήμητρα στο ύψος με επίδοση 1,50μ. αλλά δυστυχώς δεν προκρίθηκε στον τελικό, η Τζιανοπούλου Φωτεινή στα 200μ., ο Νίας Σταμάτης στα 200μ., ο Αλτζερίδης γεώργιος στα 100μ. και η σκυτάλη 4χ100 κορασίων ήρθε 17η όπου πήραν μέρος οι αθλήτριες : Μαριάννα Παπαθανασίου, Μπατσούλη Φαίη, Καναρή Όλγα και η Τζιανοπούλου Φωτεινή.  Τέλος στους αγώνες πήρε μέρος και ο Μπεκρής Δημήτριος στο αγώνισμα του τριπλούν.