Δευτέρα 18 Φεβρουαρίου 2019

5η Νίκη για την Αλίαρτο

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 64-61
Νίκη για την Αλίαρτο απέναντι στην ΑΓΕ Χαλκίδας με σκορ 64-61 για το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη η ΑΓΕΧ γνώρισε την 8η της ήττα για φέτος.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 5 πόντους στο ημίχρονο (28-33). Η ομάδα της Αλιάρτου μείωσε σε 42-45 στο 30’ και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 64-61.
Με το σκορ στο 62-61 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ που δεν καταλογίστηκε από τους διαιτητές, με το τελικό 64-61 να δίνει τους δύο πόντους της νίκης στην ομάδα του Σκαλτσά.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κατρισιώτης με 18 πόντους, ενώ από την ΑΓΕΧ ο Ρίννης είχε 25 (5) πόντους.
Διαιτητές: Γερονικολός-Πετώνης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 14-19, 14-12, 22-16.
ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 3 (1), Καρανάσος  Ε., Τσιλιγιάννης 8 (2), Τσέκος 14, Σταγκίδης 6 (2), Λάζαρης, Κατρισιώτης 18, Βλαχογιάννης 12 (2), Γίτσας, Καρανάσος Δ. 3 (1).
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Κιάκος 12, Μιχαήλ 2, Ανδρέου, Τόγιας, Βεζυρτζόγλου 10 (1), Βελισσαράκος 3, Κικίδης Κ. 9 (1), Κικίδης Ν., Ρίννης 25 (5).