Α’ ΕΣΚΑΣΕ
Πήρε το ντέρμπι!
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ-ΜΑΛΕΣΙΝΑ 78-72
Ο Απόλλωνας Λιβαδειάς ήταν ο με
γάλος νικητής στο ντέρμπι με τη Μαλεσίνα, επικρατώντας με 78-72 σε ένα ματς με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τέλους!
Η Μαλεσίνα ξεκίνησε καλύτερα, ξέφυγε με +8 πόντους (11-19) με τον Απόλλωνα να μαζεύει τη διαφορά και την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 17-21.
Σταθερό το προβάδισμα των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια (20-26 και 29-33) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια σε απόσταση δύο πόντων (36-38).
Οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο πέρασαν μπροστά με 56-50 όμως και πάλι η Μαλεσίνα είχε τις απαντήσεις μειώνοντας σε 58-55 για να περάσει μπροστά στο σκορ με 58-59 στο 32′!
Με πολύ καλή άμυνα και επιμέρους σκορ 7-2 η ομάδα του Παπούλια προσπέρασε εκ νέου στο σκορ (65-61) για να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους φτάνοντας στη νίκη με 78-72.
Για τον Απόλλωνα Λιβαδειάς πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάλλης που σημείωσε 27 πόντους, ενώ για την Μαλεσίνα το δίδυμο Πετράκου-Καυκή πέτυχε μαζί 42 πόντους, από 21 ο καθένας.
Πρώτη συμμετοχή στο φετινό πρωτάθλημα μετά τον τραυματισμό του για τον Τερματζίδη που σημείωσε 11 (3) πόντους.
Διαιτητές: Ντάνος-Καραμπιτσάκος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-21, 36-38, 58-55, 78-72.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Παπούλιας): Λεοντίου 1, Φρυγανάς 9 (1), Γκιζίμης, Τερματζίδης 11 (3), Μπουζίκας, Κωτσαδάμ, Σταυλιώτης 8 (2), Παππάς 6, Καρφάκης 8, Μουντζούρης, Ντάλλης 27, Σκαλτσάς 8.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Τορβάς): Δημητρός, Τζεφεράκος 7, Βίγγος, Κανακάρης 7 (1), Μπλόντζος 6, Μωραΐτης, Καραμίντζος, Πετράκος 21, Καυκής 21, Ταμπούρης, Μητρόπουλος 10, Βασιλείου.